Indické špeciality

Možno ste cestovali po celom svete a ochutnali ste takmer všetky druhy kuchyne, ale keď potrebujete svoje pohodové jedlo, zistíte, že nie je iná voľba, ako indické jedlo. Aromatické curry, hranolky masala, biryani a parathas pôsobia intenzívne, aby Vás pritiahli do svojho kúzla. Takže sa pripravte na to, aby ste sa ponorili do sveta indických jedál bohatého na korenia, chuť a vôňu. Od paneer makhni po krevety kerala, od baranieho roganjosh až po vajcia Parsi, každé jedlo je výnimočnou zmesou viacerých surovín a rôznych spôsobov varenia.

Indická regionálna a kultúrna rozmanitosť sa odráža aj v krásnom jedle, a je pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo indická kuchyňa presahuje hranice ostatných krajín. Každý indický štát má svoju vlastnú jedinečnú zbierku rôznych chutí a prísad. Dokonca aj korenia, ktoré používajú, sú ich vlastnou zmesou a vyrobené po domácky. Medzi nich napríklad patria dhansak masala, panch phoron, garam masala, tikka masala a mnoho ďalších.

Indická strava má niekoľko odlišných vlastností. Veľkorysé používanie korenia ako ajwain, dalchini, klinčeky, čierny kardamon, hviezdicový anýz, dhania a tamarind. Chopili sme sa náročnej výzvy na uvedenie 15 najvzrušujúcejších receptov, ktoré predstavujú skutočný kultúrny duch Indie. Dúfame, že sa Vám bude páčiť.
1. Biryani – aromatická ryžová miska varená s niekoľkými koreninami, najmä šafranom a mäsom (typicky hydinou alebo baraninou), ktoré bolo marinované.

2. Momos – variant na tradičného dimsumu, pôvodom zo severovýchodných štátov, ktoré hraničia s Nepálom, z kde pochádza jedlo s ohnivo červeným chutney.

3. Idli – ťažké juho-indické raňajky. Fermentované cesto z mletej ryže a šošovice je dusené v malých kruhových formách.

4. Gulab jaamun – malé guličky sušeného mlieka, pomaly varené v cukrovom sirupe.

5. Chole bhature – korenená, opečená cícerová miska podávaná s chlebom z múky.

6. Nethili varuval – ančovičky namočené v paste z kurkumy a červeného čili, ktoré sú následne vyprážané, pôvodom z južnej indickej oblasti Chettinad.

7. Kati roll – tradičné uličné jedlo populárne po celej Indii (aj v zahraničí). Plnka z vajíčok, zeleniny a korenín sa balí do paratha (typu plochého chleba).

8. Rajma – fazuľa v hustej omáčke populárna po celej severnej Indii.

9. Pani puri – malý ostrý dutý okrúhly chlieb naplnený korením, vodou, tamarínovou pastou, zemiakmi, cibuľou a cícerom.

10. Jalebi – pšeničná múka, hlboko vyprážaná v tvare cievok a nasiaknutá v cukrovom sirupe, podávaná horúco.

11. Tandoori kurča – kuracie mäso marinované hodiny v jogurte a koreniach a potom pečené (tradične) v hlinenej peci nazývanej tandoor.

12. Banánové čipsy – tenké plátky banánu obalené v slaných koreniach a hlboko vyprážané.

13. Bhapaa Aloo – úžasný recept, ktorý ukazuje bengálske chute. Skromný zemiak hodený do domácej pasty panch phoron, kokosovej omáčky a horčičného oleja. Jednoduché, ale uspokojujúce!

14. Banjari Gosht – vyskúšajte autentické Rajasthánské príchute s touto vynikajúcou zmesou jogurtu a šťavnatých kusov ovčieho mäsa.

15. Sali Boti – toto je ideálny príklad potreby miešať horúce a sladké. Šťavnaté kusy ovčieho mäsa sú varené v omáčke z paradajok, cibuľky, cukru a octu. Vychádza z odvážnych chutí ako je kurkuma a zázvor a najlepšie sa podáva horúca so smaženými zemiakovými pochutinami.