Pracie prostriedky

Pracie čistiace prostriedkom prešli ďalekú cestu, odkedy boli prvé mydlá vyrobené zo živočíšneho tuku ponúknuté na predaj v 18. storočí. Zavedenie syntetických detergentov na trhu v 50. rokoch minulého storočia umožnilo domácim výrobcom viac možností pri starostlivosti o textílie. Ale boli to 70. roky, ktoré priniesli najvýznamnejšiu inováciu v čistení, a to pridaním enzýmov, ktoré pôsobia na špecifické druhy škvŕn.

Každý výrobca čistiacich prostriedkov má tajné prísady a zmesi na výrobu svojich špecifických značiek. Mnohé z týchto zložiek môžu byť vyrobené z rastlín, iné sú syntetické. Je to množstvo každej zložky a spôsob ich kombinácie, ktoré ovplyvňuje čistiacu schopnosť pracieho „robot aspirador“ prostriedku. Tu sú niektoré zložky, ktoré sa nachádzajú takmer v každom pracom prostriedku.

Hlavný komponent vo väčšine pracích prostriedkov sú rozpustné soli. Sú účinné pri odstraňovaní nečistôt a škvŕn z textílie bez nadmerného trenia. Rozpustné soli alkalických kovov, ako sú draslík alebo sodík, sú dobré odstraňovače tukov. Vytvárajú emulziu olejových alebo pevných častíc. Tieto sa neoddeľujú od kvapaliny a nerozmažú sa na tkaninu.

Prví výrobcovia mydiel a saponátov používali popol rastlín na výrobu zásaditých látok – základ, ktorý reaguje s kyselinou a neutralizuje sa. Dnes sú chemicky vyrobené pôsobením elektrickej energie cez slanú vodu za vzniku hydroxidu sodného (NaOH) a hydroxidu draselného (KOH). Toto sú najčastejšie používané zásadité látky v mydlách a pracích prostriedkoch. Alkalické látky sa líšia svojou silou a silné môžu tiež poškodiť tkaniny.

Povrchovo aktívne látky sú jednou z hlavných zložiek bieliacich a čistiacich prostriedkov. Odstraňujú škvrny a udržujú nečistoty vo vodnom roztoku, aby zabránili opätovnému ukladaniu nečistôt na povrch, z ktorého boli práve odstránené. Povrchovo aktívne látky rozptýlia nečistoty, ktoré sa zvyčajne nerozpúšťajú vo vode. Je to podobný princíp ako olej a ocot. Nezmiešajú sa, a pokiaľ nebudú intenzívne pretrepané, od seba sa takmer okamžite rozdelia. To isté platí pri umývaní odevov. Povrchovo aktívne činidlá pretrepávajú škvrny, ktoré sa zvyčajne nerozpúšťajú vo vode, a následne je možné odstrániť ich pomocou prúdu vody. Minerály vedú k správnemu fungovaniu povrchovo aktívnej látky. Povrchovo aktívne látky sú najčastejšie uvedené ako: alkylsulfáty, alkyletoxyláty a sulfáty v zozname zložiek Vášho pracieho prostriedku.

Enzýmy môžu byť prírodné alebo chemicky spracované. Rôzne enzýmy sa zameriavajú na špecifické zložky a katalytické pôsobenie rozloží nečistoty na menšie molekuly, ktoré sa majú odplaviť. Enzýmy sú vyskytujú aj v prírode – pomáhajú rásť kvásku rýchlejšie a zvyšujú výnosy vína. Enzýmy v pracích prostriedkoch naopak umožňujú používať nižšie teploty vody a menej čistiaceho prostriedku na dosiahnutie toho, čo všetci potrebujeme a po čom túžime – čisté oblečenie / http://www.aspiradorasguru.com. Po mnoho rokov jediný spôsob, ako dosiahnuť čisté bielizeň, bolo použiť vriacu vodu a tvrdé mydlo na báze lúhu. Dnes vedci vytvorili priemyselnú biotechnológiu, ktorá používa enzýmové bunky alebo zložky na výrobu priemyselne užitočných enzýmov pre pracie prostriedky. Priemyselná biotechnológia má potenciál na záchranu planéty a podporuje udržateľnej budúcnosti, pretože znižuje množstvo emisií a chemikálií, ktoré sú vypúšťané do ovzdušia. Chlorid alebo farbivá v pracích prostriedkoch plnia len estetický účel. Nemajú žiadnu úlohu pri čistení. Ak máte citlivú pokožku, rozhodnite sa pre čistiace prostriedky bez farbív, pretože môžu spôsobiť podráždenie alebo svrbenie.